موتورولا همچنان بر لبه قدرت

شرکت موتورولا بالاخره سری جدید تجهیزات رادیویی خود را که نسل آینده رادیوهای دوطرفه نام گرفته است، را به بازار معرفی نمود. موتورولا که این سری از تجهیزات را که بر مبنای فن آوری دیجیتالی تولید شده است برای نخستین بار امسال در نمایشگاه بین المللی ارتباطات بی سیم (IWCE2006) در لاس وگاس معرفی کرده بود.

سری جدید تجهیزات رادیویی موتورولا به نام سری MOTOTRBO شهرت یافته است و به گفته مدیر بخش فنی این پروژه، شرکت موتورولا برای تولید این محصول از استاندارد ETSI DMR Tier 2 بهره گرفته و آن را با روش دیجیتالی دسترسی چندگانه تقسیم زمانی TDMA ترکیب نموده است که موجب می شود از هر ۱۲٫۵ کیلوهرتز گستره فرکانسی تا میزان دو برابر یعنی دو کانال با گستره ۶٫۲۵ کیلوهرتز بهره وری حاصل شود.

قابلیت انتقال دیتا و توانایی اتصال به گیرنده های سیستم تعیین موقعیت ماهواره ای GPS از دیگر مزایای این سری از محصولات است، همچنین امکاناتی نظیر ارسال و دریافت پیام های متنی و عملکرد در حالت دوگانه (دیجیتالی و یا آنالوگ) از دیگر مشخصات برجسته این محصولات است. موتورولا می گوید MOTOTRBO ترکیبی است از بهترین رادیو های دوطرفه و فن آوری دیجیتالی که در نهایت افزایش کارایی، کاهش هزینه، سرعت در برقراری ارتباط و اطمینان خاطر را فراهم می آورد.

افزایش کارایی همراه با کاهش هزینه ها:

MOTOTRBO با افزایش کاربران فعال بر روی یک کانال ۱۲٫۵ کیلوهرتزی استاندارد تا حد دو برابر تعداد آنها، زمینه افزایش بهره وری از طیف فرکانسی را ایجاد می کند و از طرفی با این روش هزینه های مربوط به استفاده از تکرار کننده ها نیز کاهش خواهد یافت چراکه تنها یک تکرار کننده قادر است تا کار دو تکرار کننده آنالوگ را انجام دهد.

ترکیب همزمان انتقال  صوت و دیتا:

MOTOTRBO قادر است تا همزمان و علاوه بر صوت، اطلاعات دیتا از قبیل پیام های متنی و اطلاعات مکانی (دریافت شده بوسیله سیستم تعیین موقعیت ماهواره ای GPS) را انتقال دهد. جالب آنکه این تبادل دیتا ممکن است بر بستر IP و به کمک رابط های اتصال USB برقرار شود.

طراحی بهتر، کوچکی، سبکتر بودن، تا ۴۰ درصد افزایش و بهبود طول عمر باطری نسبت به تجهیزات آنالوگ، بهبود کیفیت صوت و برد مفید رادیو در مقایسه با تجهیزات آنالوگ، کاهش چشم گیر نویز صوتی پس زمینه، سیستم رمزگذاری داخلی و بدون نیاز به ملحقات اضافی و خیلی امکانات دیگر از جمله خصوصیات محصولات سری MOTOTRBO شرکت موتورولا است. رادیوهای سری MOTOTRBO فعلا متشکل از ۴ مدل رادیوی دستی، چهار مدل رادیوی خودرویی و یک سیستم مرکزی هستند.

مدل های دستی شامل:

در این میان مدل های XPR 6500/6550 دارای صفحه نمایشگر LCD نقطه ای و صفحه کلید کامل هستند و مدل های XPR 6300 و XPR 6350 فاقد این ویژگی ها می باشند. از طرفی، مدل های XPR 6350 و XPR 6550 دارای گیرنده سیستم تعیین موقعیت ماهواره ای GPS داخلی بوده اما دو مدل دیگر می بایست به صورت الحاقی از این ویژگی استفاده نمایند.

سهولت کاربری، منوی آسان، تبادل پیام های نوشتاری، کلید اعلان وضعیت اضطراری که در مدل های با GPS داخلی حتی موقعیت مکانی کاربر در معرض خطر را بر روی نقشه مشخص می سازد، بدنه ضد آب برای ۳۰ دقیقه تا عمق ۱ متری زیر آب، ۱۶۰و یا ۳۲ کانال ارتباطی، ۵ کلید قابل برنامه ریزی، کلید PTT بزرگ و بسیاری ویژگی های دیگر، خصوصیات مشترک تمامی مدل های دستی سری MOTOTRBO شرکت موتورولا است.

مدل های خودرویی نیز شامل:

در این میان مدل های XPR 4550 و XPR 4500 دارای صفحه نمایشگر LCD نقطه ای و صفحه کلید کامل هستند و مدل های XPR 4300 و XPR 4350 فاقد این ویژگی ها می باشند. از طرفی، مدل های XPR 4350 و XPR 4450 دارای گیرنده سیستم تعیین موقعیت ماهواره ای GPS داخلی بوده اما دو مدل دیگر می بایست به صورت الحاقی از این ویژگی استفاده نمایند.

MOTOTRBO XPR 8300

MOTOTRBO XPR8300

رادیوهای خودرویی نیز کمابیش از ویژگی های پیش گفته در مورد رادیوهای دستی بهره می برند. از سوی دیگر تنها مدل در نظر گرفته شده به عنوان سیستم مرکزی و تکرار کننده سری MOTOTRBO XPR 8300 نام گرفته است. این مدل فاقد صفحه نمایشگر بوده و فقط داری LED است، ظرفیت کانالی آن یک و توان خروجی آن نیز ۴۰ وات در نظر گرفته شده است. جالب است بدانید این تجهیزات فقط در گستره فرکانسی ۴۰۳ الی ۴۷۰ مگاهرتز از باند UHF ارائه شده اند.

 ۱۳۸۵/۱۱/۲۴- منبع : سایت بیسیم

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =