سرویس متحرک عمومی GMRS

در بخش‌های پیشین خدمات رادیویی گوناگونی را بررسی کردیم، در این بخش می خواهیم به خدمات دیگری بپردازیم که بیشتر کاربرد همگانی دارد و آن هم خدمات GMRS  است. این خدمات همسانی های بسیاری با خدمات رادیویی خانوادگی دارد، از این رو می کوشیم از تکرار مطالب گذشته خودداری کنیم. همچنین کوشیده ایم با بهره گیری از شیوه ی پرسش و پاسخ‌،  به پرسش‌های احتمالی خوانندگان پاسخ بدهیم.

همان‌گونه که می‌دانید، بزرگ ترین برتری ارتباطات رادیویی در مقایسه با پی جو و تلفن‌های همراه افزایش سرعت ارتباط گیری به میزانی چشم‌گیر است. کار با رادیو‌های دو طرفه در مقایسه با کاربرد پیچیده دیگر ابزار‌های ارتباطات بسیارآسان است. هنگامی‌ که در برد رادیویی خود و دوستان تان باشید، می‌توانند سریع تر از تلفن با شما تماس برقرار نمایند.

خدمات GMRS چیست و چه نوع رادیو‌هایی در این خدمات به کار می‌روند؟

این خدمات در گذشته بخشی از کلاس A در خدمات عمومی باند شهری (Citizen Band) بود. ولی اکنون خدمات رادیویی مستقلی برای ارتباطات شخصی و خانوادگی است.

قوانین و مقررات مربوط به این خدمات بر اساس بخش A از بند ۹۵ قوانین و مقررات کمسیون فدرال ارتباطات (FCC) تنظیم شده است. تنها از رادیو‌های مورد پذیرش  FCC  می‌توان در این خدمات استفاده کرد. برای مثال می‌توان از FM یا UHFدر این خدمات استفاده کرد که گستره بسامدی ۴۵۰MHz تا۴۷۰MHz را پوشش داده و دارای توان خروجی کم‌تراز ۵۰ وات هستند. اکثر رادیو‌های GMRS از نوع دستی اند. با این حساب کارایی شان از انواع ثابت بیشتر است زیرا می‌توانند همراه کاربرد در هر کجا مورد استفاده قرار گیرند.

چه نوع از ایستگاه‌ها می‌توانند روی کانال‌های GMRS عمل کنند؟

ازخدمات GMRS می‌توان بین دو واحد سیار و یا بین یک واحد سیار و ایستگاه ثابت استفاده کرد. یک ایستگاه تکرار کننده GMRS نوع مخصوصی از ایستگاه ثابت است که سیگنال‌ها را روی بسامدی دریافت و به طور خودکار و غالباً به شکل همزمان روی بسامد دیگری ارسال می کند.

توان خروجی مجاز برای رادیو‌های GMRS چه مقدار است؟

به طورکلی توان خروجی رادیو‌های GMRS باید کمتر از ۵۰ وات باشد و این مقدار برای رادیو‌های نوع دستی به ۴ تا ۵ وات کاهش می‌یابد. البته باید توجه داشت که در باند UHF عامل اصلی  افزایش برد رادیو‌یی میزان ارتفاع آنتن فرستنده از سطح زمین است، نه توان خروجی آن.

چرا برای استفاده از این خدمات کسب جوازلازم است؟

ازدیاد رادیو‌های سیار VHF و UHF مسأله مهمی به شمار می‌آید. جواز طیف بسامد را محدوده‌ بندی می کند. فقدان جواز و گواهینامه برای استفاده از خدمات رادیویی افزایش روز افزون  هرج و مرج خواهد شد. این مجوز برای برخی از خدمات مثل GMRS  لازم است، در حالیکه خدمات خانوادگی FRS نیاز به کسب مجوز ندارد.

 آیا در صورتی که از کد‌های DCS و یا CTCSS استفاده کنیم باز هم مکالمات مان توسط دیگران شنیده خواهد شد؟

بله این کد‌ها تنها می توانند احتمال ایجاد تداخل را تا حدودی کاهش دهند.

آیا بوسیله رادیو‌های GMRS  می‌توان با رادیو‌های FRS ارتباط داشت؟

بله، البته، پهنای بسامدی در رادیو‌های GMRS بیشتر از ۲۵KHz در رادیو‌های FRS خانوادگی است.

انواع ارتباطاتی که به وسیله رادیو‌های GMRS انجام می‌گیرند عبارت اند از:

۱- ارتباط متحرک به متحرک: این نوع ارتباط برای رادیو‌ی دستی با توان خروجی برابر ۲ الی ۴ وات محدوده‌ای در حدود نیم الی یک مایلی را پوشش می‌دهد.

۲- ارتباط ثابت به سیار: برای ایستگاه ثابت با توان ۱۰ وات همراه با آنتنی در حدود ۲ طبقه بالا‌تر از سطح زمین ۵ الی ۱۰ مایل را پوشش داد، البته زمانی که رادیو‌ی متحرک توانی برابر ۴ وات داشته باشد.

۳- ارتباط به واسطه دستگاه‌‌های تکرار کننده: ایستگاه تکرار کننده نوعی ایستگاه ثابت به همراه یک آنتن بلند است.

 تکرار کننده GMRS اغلب عمل دریافت را روی بسامد ۴۶۷MHz انجام می‌دهد و پس آن را به صورت خودکار روی بسامد ۴۶۲MHz ارسال می‌نماید.

 

نمای شماتیک از علمکرد تکرار کننده رادیویی

نمای شماتیک از علمکرد تکرار کننده رادیویی

برای مثال: اگر دو واحد سیار در برد یک تکرار کننده در مسافت ۲۰ مایلی خود باشند، برای ارتباط بین خود نیازی ندارند که در برد  دستگاه سیار یکدیگر قرار گیرند، چرا که ارتباط آنها توسط ایستگاه تکرار کننده تا شعاع  ۲۰ مایلی ایستگاه برقرار می‌شوند، حتی اگر دو واحد سیار ۴۰ مایل از یکدیگر  فاصله داشته باشند.

چند نکته در مورد رادیو‌های FRS و GMRS:

۱- توان خروجی ایستگاه‌های ثابت GMRS برای هماهنگی کامل با تکرار کننده‌ها معمولاً  ۵۰ وات در نظر گرفته می‌شود.

۲- دستگاه‌های GMRS معمولاً‌ در محیط‌های سربسته مانند ساختمان به کار می روند یا در خودروی دارای آنتن خارجی مورد استفاده قرارمی گیرند که در مواقع فوق باید حتماً نصب استفاده شوند.

۳- قیمت تجهیزات GMRS از FRS ‌‌بیشتر است.

۴- در فواصل دور نسبت به ایستگاه مورد نظر، قدرت سیگنال دریافتی کاهش می‌یابد و این امر موجب تداخل با رادیو‌های نزدیک‌تر نسبت به ایستگاه مورد نظر می گردد.

۵-  خدمات GMRS برای ارتباطات خانه به خانه یا ایستگاه به ایستگاه مناسب هستند.

۶-  مدل‌های گوناگون رادیو‌های تجاری هرگز نباید و نمی‌توان با رادیو‌های FRS و GMRS سازگاری داشته باشند.

این مقاله به نگارش شروین هادی نژاد در شماره ۱۱ ماهنامه دنیای مخابرات و ارتباطات (—–) منتشر شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 6 =