خبرهای کوتاه ارتباطات رادیویی آمریکا

مدارس زنجیره ای Baltimore در آمریکا اتوبوس های سرویس مدارس خود را به سیستم مکان یابی AVL/GPS مجهز نمود. در این سیستم اتوبوس های دانش آموزان مدارس توسط ترکیبی از شبکه ماهواره ای GPS و سیستم های ارتباطی کنترل می شوند و مرکز کنترل قادر است تا در هر لحظه هر یک از اتوبوس ها را از نظر موقعیت مکانی بر روی نقشه شهر تحت کنترل قرار دهد.

شرکت موتورولا به تازگی طی قرار دادی با شرکت Shanghai Telecom ایجاد یک سیستم ارتباطی دیجیتالی ترانک TETRA را برای حدود ۵۰ هزار مشترک دولتی در شهر شانگهای چین بر عهده گرفته است. این سیستم قرار است بر روی باند ۸۰۰ مگاهرتزی TETRA فعال شود.

شرکت های فعال در زمینه نیرو و انرژی سیستم دیجیتالی پروژه ۲۵ شرکت موتورولا را جهت استفاده خود برگزیدند. این سیستم که نوعی شبکه رادیویی ترانک دیجیتالی است که قابلیت کار در دو حالت آنالوگ و دیجیتال را دارا می باشد.

شرکت Verizon به تازگی تصمیم گرفته است تا ۹۵ درصد از گوشی های تلفن همراه خود را به گیرنده های سیستم GPS مجهز نماید. این پروژه که بخشی از پرژه موسوم به E911 را شامل می شود با گوشی های سیستم صوت بر روی اینترنت یا VOIP عمل می کند. گفتنی است با استفاده از چنین گوشی هایی، کاربران قادرند تا ضمن تماس با شماره اضطراری ۹۱۱ در ایالات متحده، موقعیت جغرافیایی و مکان دقیق حضور خود را نیز به مرکز پلیس ارسال نمایند تا آنها بتوانند در کوتاه ترین زمان ممکن به نیاز مشترک پاسخ دهند. اطلاعات جغرافیایی کاربران از طریق این سیستم، به صورت دیجیتالی بر روی نقشه شهر یا منطقه که بر روی کامپیوتر اپراتور مرکز پلیس و یا لپ تاپ خودروی پلیس نصب شده است قابل مشاهده و مکان یابی است.

۱۳۸۵/۴/۲۲ – منبع : سایت بیسیم

l11

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =