اصطلاحات تلفن همراه

اصطلاحات تلفن همراه

۳G:

مخفف عبارت ۳rd-generation (نسل سوم) می باشد. نسل اول گوشی های تلفن همراه به صورت آنالوگ در اواخر دهه ۸۰ و اوائل دهه ۹۰ به بازار عرضه شدند. نسل دوم تلفن های همراه، با تکنولوژی دیجیتال از اواخر دهه ۹۰ وارد میدان شدند و اما نسل سوم که از سال ۲۰۰۳ میلادی مطرح شد، گوشی های تلفن همراه با قابلیت انتقال اطلاعات با سرعت های بسیار بالا، اتصال دائم به پایگاه های اطلاعاتی و کیفیت صدای بالاتر را به ارمغان آورد. علاوه براین ها در گوشی های نسل سوم، امکانات پیچیده ای چون ارتباط تصویری زنده با طرف مقابل گنجانده شده است. استانداردهای مختلفی برای تکنولوژی ۳G وجود دارد. معروفترین آنهااستاندارد UMTS است که بر پایه ساختار مخابراتی WCDMA بنا نهاده شده است.

Alphanumeric Display:

نوعی از صفحه نمایش در گوشی های تلفن همراه، که قابلیت نمایش حروف و اعداد را دارند ولی نمی توانند تصاویر گرافیکی را نمایش دهند.

Bluetooth:

نوعی شبکه بی سیم در محدوده شخصی (Wireless Personal Area Network) که امکان اتصال تلفن های همراه، کامپیوترها و سایر وسایل الکترونیکی را در فواصل نسبتا کوتاه بدون استفاده از سیم و از طریق فرکانس های رادیویی (با توان پایین) میسر می سازد. بلوتوث این امکان را به شما می دهد که گوشی خود را در جیب تان قرار دهید و به راحتی از طریق هدست بی سیم، به مکالمه بپردازید. همچنین از طریق بلوتوث می توانید به تبادل اطلاعات و فایل های موجود در گوشی تان با گوشی های نزدیک آن بپردازید. همچنین با توجه به مجهز شدن پرینترهای جدید به این تکنولوژی، می توانید عکس هایی که با گوشیتان گرفته اید، بدون نیاز به کامپیوتر و در زمان بسیار کوتاهی به پرینتر منتقل کرده و آنها را چاپ کنید.

CDMA:

مخفف عبارت Code Division Multiple Access می باشد. نوعی از تکنولوژی دیجیتال بی سیم که انتقال صوت و دیتا را به طور همزمان بر روی یک فرکانس مهیا می سازد. CDMA در واقع نسل دوم (۲G) تلفن های همراه است که در کشورهای کانادا، آمریکا، آسیای شرقی و آمریکای لاتین مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه اکثر شرکت های مخابراتی که از تکنولوژی CDMA استفاده می کردند در حال مهاجرت به سمت تکنولوژی جدید انتقال پرسرعت اطلاعات با نام ۱xRTT هستند.

Dual-Band:

گوشی هایی که امکان استفاده از دو باند فرکانسی مختلف را مهیا می سازند. در اروپا و خاورمیانه Dual-Band به معنای گوشی هایی است که از فرکانس های GSM900/GSM1800 پشتیبانی می کنند و در ایالات متحده به معنای گوشی هایی است که از فرکانس های GSM850/GSM1800 و یا ترکیب دو باند فرکانسی دیگر پیشتیبانی می کنند.

تلفن همراه

تلفن همراه

EDGE:

مخفف کلمه Enhanced Data rates for Global Evolution می باشد. این تکنولوژی به طور مشترک توسط مجامع جهانی GSM و TDMA معرفی شده است و امکان انتقال صوت، دیتا و تصویر با سرعت ۳۸۴ کیلوبیت در ثانیه را در تلفن های همراه مهیا می سازد (عملا سریع ترین سیستم انتقال داده در سرویس های مخابراتی). EDGE بر پایه استاندارد های GSM بنا نهاده شده و از شیوه های تقسیم بندی پهنای باند در TDMA بهره می گیرد.

EMS:

مخفف عبارت Enhanced Messaging Service است. ساختاری برای توسعه SMS می باشد که ارسال ترکیبی از ملودی های ساده (مونوفونیک)، تصاویر (به صورت پیکسلی یا همان Picture Message)، اصوات، تصاویر متحرک و متن قالب بندی شده (تغییر سایز حروف، یا ایتالیک و بولد کردن آنها) به گوشی های دیگری که دارای قابلیت EMS هستند را ممکن می سازد.

GPRS :

مخفف عبارت General Packet Radio Service می باشد. نوعی تکنولوژی بیسیم که امکان ارتباط پرسرعت اینترنتی و انواع دیگری از ارتباطات اطلاعاتی را مهیا می سازد. در ساختار GPRS اطلاعات به صورت بسته های دیتا در آمده و منتقل می گردند. سیستم GPRS به طور موازی با GSM کار خواهد کرد، بنابراین در حین ارتباط اینترنتی از طریق گوشی تان، به هیچ وجه خط تلفن اشغال نخواهد بود. در این سیستم هزینه ها بر اساس حجم اطلاعات رد و بدل شده محاسبه می گردند (بر حسب کیلوبایت) و مدت زمان ارتباط شما هیچ تاثیری بر افزایش هزینه ها ندارد. قبل از بوجود آمدن GPRS، برای ارتباط اینترنتی می بایست از طریق شبکه GSM با ISP ها تماس گرفته می شد که هزینه های سنگینی برای کاربران در بر داشت و ضمنا حداکثر سرعت ارتباطی ۹٫۶ کیلوبیت در ثانیه میسر بود اما GPRS از لحاظ تئوری می تواند سرعتی معادل ۱۱۵ کیلوبیت در ثانیه را برای شما مهیا سازد (البته در دنیای واقعی این سرعت بین ۳۰ تا ۴۰ کیلوبیت در ثانیه خواهد بود) . GPRS عملا به عنوان نسل ۲٫۵ یا ۲٫۵G در تلفن های همراه شناخته می شود.

GPS:

مخفف عبارت Global Positioning System می باشد. این سیستم که نخستین بار در ارتش آمریکا طراحی و به کار گرفته شد، از طریق ۳ ماهواره مخصوص موقعیت شما در کره زمین (طول و عرض جغرافیایی) را مشخص می کند. چند سال پیش ماهواره چهارمی در مدار زمین قرار گرفت که امکان تشخیص ارتفاع از سطح دریا را نیز برای گیرنده های GPS مهیا می سازد. هم اکنون دستگاه های گیرنده GPS قابل حمل (در ابعاد کامپیوترهای جیبی) در بازار موجودند. شما می توانید با اضافه کردن یک کارت مخصوص به اسلات CF در کامپیوتر جیبی (PDA) خود، از GPS استفاده کرده و در هر جا که هستید موقعیت خود را برروی نقشه های از پیش آماده بر روی صفحه نمایش PDA بیابید.

GSM:

مخفف عبارت Global System for Mobile communications می باشد. GSM استاندارد بین المللی سیگنال های رادیویی دیجیتال است که توسط انستیتو استاندارد های ارتباط از راه دور اروپا، بنیانگذاری شده است. GSM اکنون به عنوان شبکه مخابراتی نسل دوم تلفن های همراه در اکثر نقاط جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

HSCSD:

مخفف عبارت High Speed Circuit Switched Data است. در واقع HSCSD ساختار بهینه سازی شده ای برای شبکه های GSM است که اجازه می دهد سرعت انتقال داده ها را از ۹٫۶ به ۵۷٫۶ کیلوبیت در ثانیه تقویت شود.

IMEI:

مخفف عبارت International Mobile Equipment Identity می باشد. یک قالب واحد برای شماره سریال گوشی های تلفن همراه دیجیتال است.

اصطلاحات تلفن همراه

اصطلاحات تلفن همراه

Infrared Port یا IrDA:

این تکنولوژی امکان ارتباط تلفن های همراه، PDA ها و سایر دستگاه هارا برای اهداف گوناگون مهیا می سازد. اینفرارد یک تکنولوژی ارتباطی بیسیم است که اطلاعات را از طریق اشعه مادون قرمز (نور نامرئی با فرکانس بالا) منتقل می سازد.

Java یا J2ME

J2ME مخفف عبارت Java 2 Micro Edition است. امکانی است که اجازه می دهد تلفن های همراه برنامه خاص نوشته شده توسط زبان برنامه نویسی جاوا را اجرا کنند. یک برنامه J2ME می تواند در قالب یک برنامه ماشین حساب، بازی های گوناگون، برنامه های ساده اداری و … طراحی شود. بعضی گوشی هابه شما اجازه می دهند به طور مستقیم برنامه های Java را از طریق اینترنت درون گوشی دانلود کنید، در بعضی مدل های دیگر تنها می توانید برنامه های Java را از کامپیوتر توسط یک کابل رابط به گوشی منتقل کنید.

LCD:

مخفف عبارت Liquid Crystal Display می باشد. صفحات نمایش LCD از دوصفحه پولاریزه شده تشکیل شده اند که میان آنها توسط یک محلول کریستال مایع پر شده است. با عبور جریان الکتریکی درون محلول، کریستال ها هم جهت می گردند و نور از آنها عبور نخواهد کرد. LCD های تک رنگ هم نور پشت صفحه و هم یک صفحه منعکس کننده (Reflective) دارند که باعث می شود هم در تاریکی و هم در نور روشن به خوبی دیده شوند. LCD های رنگی با تکنولوژی های مختلفی همچونSTN   TFT و TFD به بازار عرضه شده اند.

Li-Ion battery:

باتری از نوع یون لیتیوم می باشد که معمولا برای تامین نیروی لازم در دستگاه های ارتباطی بی سیم مورد استفاده قرار می گیرند. در مقایسه با نسل های قدیمی تر باتری ها یعنی Ni-Cd (نیکل – کادمیوم) و Ni-MH (نیکل –متال هیدرات)، باتری های Li-Ion وزن سبک تری دارند و علاوه بر این از دوره ماندگاری بیشتری در هر بار شارژ بهره می برند. در باتری ها اصطلاحی وجود دارد که به Memory Effect مشهور است، که خصوصا در باتری های Ni-Cd به شدت دیده می شد، به این صورت که پس از هر بار شارژ ظرفیت باتری به اندازه بسیار کمی کاهش می یابد. به همین دلیل در گوشی های قدیمی از باتری های Ni-Cd استفاده می کردند، بعد از دو یا سه سال عملا نیاز به عوض کردن باتری داشتیم، اما در باتری های Li-Ion این مسئله به طور کامل حل شده است.

Li-Po battery:

باتری از نوع پلیمر لیتیوم می باشد که از نظر ظرفیت و ماندگاری بعد ازهر بار شارژ، مشابه باتری ها Li-Ion عمل می کند. این نوع باتری دارای وزن کمتری نسبت به مدل های دیگر است. اما ویژگی منحصر به فردی که سازندگان گوشی های موبایل را به سمت استفاده از این نوع باتری می کشاند این است که این باتری ها را می توان به هر شکل هندسی که در طراحی مورد نیاز باشد درآورد. این ویژگی باعث از میان رفتن محدودیت های زیادی می گردد که باتری ها مکعب مستطیلی قدیمی تر در طراحی گوشی ها ایجاد می کردند.

MMS:

مخفف عبارت Multimedia Messaging System است. MMS در واقع ساختار توسعه یافته SMS و EMS می باشد. بعد از بوجود آمدن و فعال شدن سیستم های مخابراتی چون GPRS ، HSCSD ، EDGE و UMTS به خاطر سرعت بالای انتقال داده ها در این سیستم ها، زمینه مناسب برای بوجود آمدن MMS ایجاد گشت. یک پیغام مالتی مدیا (MMS) می تواند حاوی متن، عکس، صوت و یا حتی کلیپ های کوتاه ویدیویی باشد.

OLED:

مخفف عبارت Organic Light-Emitting Diode می باشد. OLED در حقیقت نسل آینده صفحات نمایش خواهد بود. این صفحات شامل مجموعه ای از نقاط کوچک از جنس پلیمر ارگانیک خاصی هستند که بنا به میزان ولتاژی که به آنها داده می شود، رنگهای مختلف را به نمایش می گذارند. ویژگی منحصر به فرد صفحات نمایش OLED این است که با هر زاویه ای به این صفحات بنگرید، تصویر را با وضوح کامل خواهید دید (بر خلاف صفحات TFT و STN). این تکنولوژی به طور آزمایشی در گوشی سامسونگ X120، صفحه نمایش خارجی برخی مدل های تاشوی سامسونگ و نیز در نمونه آزمایشی گوشی PDD Helix استفاده شده است. صفحات نمایش OLED دارای وزن کمتر، ضخامت کمتر، نور روشن تر، قیمت پایین تر و مصرف انرژی بسیار پایین تر از سایر انواع صفحه نمایش می باشند.

Polyphonic Ringtones:

زنگ های پلی فونیک در گوشی های موبایل امکان پخش چندین اکتاو را به طورهمزمان توسط گوشی ممکن می سازند. این ویژگی حالت طبیعی تر و واقعی تری به ملودی ها خواهد داد.

Predictive Text Input:

نوعی تکنولوژی در نوشتن متن در تلفن های همراه که به وسیله آن برای نوشتن هر حرف کافیست دکمه ای که حرف مورد نظر در آن قرار دارد، فشرده شود و گوشی به طور لحظه به لحظه تمام ترکیبات ممکن از کاراکترهای وارد شده را با دیکشنری خود مقایسه کرده و کلمه ای را که مورد نظر شماست حدس خواهد زد. این تکنولوژی در سه قالب T9 ، iTAP و eZiText در گوشی های تلفن همراه استفاده می گردد.

SIM:

مخفف عبارت Subscriber Identity Module می باشد. آنچه تحت عنوان سیمکارت می شناسید، کارت هوشمندی است که حاوی اطلاعات لازم برای شناسایی و دسترسی گوشی شما به امکانات شبکه مخابراتی می باشد. علاوه بر این سیمکارت ها قابلیت ذخیره اطلاعات شخصی مثل دفترچه تلفن و یا ذخیره پیغام های کوتاه را دارا هستند.

SMS:

مخفف عبارت Short Message Service است. امکانی که به کاربران اجازه فرستادن و دریافت پیغام های کوتاه متنی را می دهد.

Speakerphone:

از آن تحت عنوان Built-in Handsfree (هندزفری داخلی) نیز یاد می شود و به شما اجازه می دهد با قرار دادن گوشی در فاصله ای مقابل خود، بدون نیاز به نگاه داشتن گوشی در کنار گوشتان، به مکالمه بپردازید.

STN:

مخفف عبارت Super Twisted Nematic است. STN یکی از تکنولوژی های صفحات نمایش LCD می باشد. صفحات نمایش STN مصرف انرژی و هزینه ساخت پایین تری نسبت به صفحات نمایش TFT دارند، ولی دارای دو ضعف بزرگ هستند. روشنایی، شفافیت و تنوع رنگ های ایجاد شده روی آنها پایین است و دیگری اینکه در تکنولوژی STN صفحه نمایش با سرعت پایینی اسکن می شود (به اصطلاح Refresh Rate صفحه نمایش پایین است)، لذا در صورت وجود تصاویر متحرک روی صفحه نمایش بعد از نمایش هر فریم، سایه ای از فریم قبلی تا چندصدم ثانیه روی صفحه نمایش باقی می ماند. این ایراد در صفحات نمایش TFT بهخاطر وجود Refresh Rate بالا اصلاح شده است.

TFD:

مخفف عبارت Thin Film Diode می باشد. TFD یکی دیگر از انواع تکنولوژی های صفحه نمایش در گوشی های موبایل (خصوصا بعضی مدلهای سامسونگ) است. تکنولوژی TFD کیفیت بالای تصویر و نیز سرعت بالای بازخوانی تصویر (همانندTFT) را با هزینه و مصرف انرژی پایین (همانند صفحات STN) ادغام کرده است.

SAR Level:

SAR که مخفف Specific Absorption Rate هست مقدار فرکانس رادیویی جذب شده توسط بدن رو نشون میده. واحد SAR وات بر کیلوگرم(Watt/kg) هست که نشون میده در هر ثانیه چند ژول انرژی توسط یک کیلوگرم از بدن شما جذب میشه. اتحادیه ی اروپا و آمریکا برای SAR گوشی های موبایل حداکثری رو تعیین کردند و تولیدکنندگان گوشی رو مجاب به در نظر گرفتن اونها کردن تا آسیبی که به استفاده کنندگان گوشی ها می رسه کاهش پیدا کنه. اتحادیه ی اروپا حداکثر SAR مجاز رو ۲ وات بر کیلوگرم و امریکا ۱.۶ وات بر کیلوگرم تعیین کردند. واضح هست که هر چه SAR Level یک گوشی کمتر باشه برای سلامت کاربر  مفیدتر است.

VMS:

VMS مخفف عبارت Voice Message System هست و یک سیستم پست صوتی است که می توان توسط آن پیغام را بصورت صوتی برای فرد مشخصی فرستاد تا برای او پیغام با صدای خود فرستنده پخش شود.

Symbian OS:

Symbian یک نوع سیستم عامل برای گوشی های موبایل است که توسط آن می توان به گوشی موبایل امکان نصب برنامه ها را داد. مدل این سیستم عامل با اعدادی مثل ۶ و ۶٫۱ و ۷ و …. نمایش داده می شود. برنامه های این سیستم عامل منحصر به خود است و توسط شرکت هایی مثل Psiloc ساخته و به بازار عرضه می شود.

WAP:

Wirless Application Protocol یا پروتکل اپلیکیشن های بی سیم همانگونه که از نامش پیداست بستری برای فراهم آوردن ارتباطات سیار تحت شبکه می باشد. زبان متناظر Wap اختصارا WML یا Wireless Mark Up Language نامیده می شود. این امکانات برای اتصال به اینترنت از طریق گوشی موبایل را فراهم می کند.

TFT:

مخفف عبارت Thin Film Transistor است. TFT تکنولوژی شناخته شده ای در صفحات نمایش است. اکثر تلفن های همراه امروزی از این نوع صفحه نمایش بهره می گیرند. در مقایسه با سایر انواع صفحه نمایش TFT تصاویر با کیفیت بسیار بالا و همچنین نرخ بالای بازخوانی صفحه (High Refresh-rate) را به ارمغان می آورد اما در مقابل مصرف انرژی و همچنین هزینه ساخت بالایی را می طلبد.

UMTS:

مخفف عبارت Universal Mobile Telecommunications System می باشد. درحقیقت UMTS نسل جدید سیستم مخابراتی GSM است که امکانات لازم برای نسل سوم تلفن های همراه (۳G) را فراهم می آورد. UMTS استانداردی است که توسط “اتحادیه بین المللی ارتباطات راه دور” برای ایجاد ارتباطات بی سیم پیشرفته بنیان گذاشته شده است. شبکه های UMTS از تکنولوژی WCDMA بهره می برند. در میان عموم، گاهی عبارات UMTS و WCDMA به جای یکدیگر مورداستفاده قرار می گیرند.

اصطلاحات تلفن همراه

اصطلاحات تلفن همراه

Voice Dial:

امکانی در گوشی های تلفن همراه که به شما اجازه شماره گیری توسط دستورات صوتی را می دهد.

WCDMA:

مخفف عبارت Wideband Code Division Multiple Access می باشد. WCDMA یکی از استانداردهای تایید شده برای تلفن های همراه نسل سوم (۳G) است از یک فرکانس ۵ مگاهرتزی برای انتقال صوت و دیتا (با هم) استفاده می کند. این تکنولوژی سرعتهای انتقال داده از ۱۴۴ کیلوبیت در ثانیه تا ۲ مگابایت در ثانیه را فراهم می آورد.

PIN:

PIN یک شماره ۴ رقمی است که به منظور قفل نمودن گوشی تلفن همراه به کار می رود. شماره پیش فرض برای فعال سازی آن ۰۰۰۰ می باشد. مشترک پس از اولین فعال سازی می تواند شماره مزبور را به یک شماره ۴ رقمی دلخواه تغییردهد. در صورت فعال بودن PIN، هر بار که گوشی خاموش و روشن شود از شما خواهد خواست تا شماره PIN را وارد نمایید.

PUK:

اگر در هنگام فعال بودن PIN سه بار آن را اشتباه وارد نمایید، سیمکارت قفل شده و درخواست PUK می نماید. اگر PUK نیز ۱۰ بار اشتباه وارد شودسیم کارت باطل شده است. پس از صحیح وارد نمودن PUK، گوشی منتظر دریافت شماره PIN جدید می ماند که با ۲ بار وارد نمودن آن، شماره PIN قبلی از حافظه پاک شده و شماره جدید جایگزین آن می گردد.

PIN2:

PIN2 هم مانند PIN هست ولی با این تفاوت که برای تنظیم جزئیات اضافی بر روی سیم کارت می باشد. PIN2 برای سیم کارتهای مخصوص مورد استفاده قرارمی گیرد و البته مانند PIN از ۴ تا ۸ رقم است.

PUK2:

PUK2 هم مانند PUK برای باز کردن قفل PIN2 که با ۳ بار اشتباه دادن قفل کرده است و مانند PUK اگر ۱۰ بار اشتباه داده شود موجب باطل شدن سیمکارت می شود.

Security Code:

این کد بر خلاف کدهای Pin و Puk که برای سیم کارت است مربوط به کد گوشی می شود و با دادن این کد گوشی خود را می توانید قفل کنید. این کد دقیقا ۵ کارکتری می باشد و حالت پیش فرض آن بطور عمده ۱۲۳۴۵ می باشد. با ۳ بار اشتباه دادن این کد گوشی قفل خواهد شد و برای بازکردن آن باید کد دیگری که توسط شرکت داده می شود را وارد کرد.

T9:

حالت T9 حالتی در نوشتار است که توسط آن گوشی بطور خودکار کلماتی که در حال تایپ است را تشخیص می دهد و آنها را چاپ می کند. بطور کلی این حالت به عنوان غلط یاب نیز معروف است. یعنی در موقع تایپ حالت درست کلمات را حدس می زند و تایپ می کند.

 

این مقاله به نگارش شروین هادی نژاد در پایگاه اینترنتی بیسیم (—–) منتشر شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =